CAVA Enstitü’de Sinema Atölyeleri

cava

Ankara’ya sinema ve görsel işitsel sanatlar alanında yepyeni bir soluk getiren CAVA Enstitü, sinema programı altında derlediği 9 farklı atölyeyle geçtiğimiz sene olduğu gibi yine sinemaseverleri Türkiye sinemasının usta isimleriyle bir araya getiriyor.

Altyazı yazarları, bu sene de CerModern’deki atölye çalışmalarında sinemaseverlerle aktif bir şekilde iletişim kurmayı hedefliyor. Bu sene “Altyazı Sinema Eleştirmenliği Atölyesi” başlığı altında gerçekleştirilecek olan çalışmalar, hem sinema eleştirisi alanındaki farklı yaklaşımları tartışmayı, hem de katılımcılarla birlikte eleştiri yazımı konusunda pratik denemelerde bulunmayı hedefliyor.

CerModern ve Yapım-eki iş birlikteliğinde bir sanat inisiyatifi olarak temellenen CAVA (Cinema and Audio Visual Arts), yeni döneminde 9 farklı atölye çalışmasıyla, 100’ü aşkın katılımcıya sinema serüveninde modern bir eğitim ve üretim alanı sunacak.

Ön koşul aramaksızın herkese açık olan temel düzey atölyeleri şöyle: Onur Ünlü, Ümit Ünal ve Yüksel Aksu’nun danışmanlığında “Bir Film Yaratmak” sinema atölyesi ve “Düşten Kâğıda” senaryo atölyesi; Deniz Çakır, Mert Fırat ve Mete Horozoğlu’nun danışmanlığında “Kameraya Oynamak” oyunculuk atölyesi; Sine-Cine ve Altyazı sinema dergilerinin danışmanlığında “Sinema Okuryazarlığı” eleştiri atölyesi olmak üzere 4 farklı modülde kapılarını tüm sinemaseverlere açmasının yanı sıra, sinema sanatında derinleşmek isteyen, profesyonelliğe bir adım sayılacak 5 farklı modülü de programına dahil ediyor.

Sinemanın teorik temellerini kurduğu disiplinler arası bağ ile bütünleştiren, yeni sinema ve görsel-işitsel sanatlar alanındaki kurumsallaşmasını güçlendiren CAVA’nın ileri düzey atölyeleri ise şöyle: Tufan Taştan’ın yürütücülüğünde “Gerilla Film Yapımı” uygulama atölyesi, Thomas Balkhenol’un yürütücülüğünde “Kurgunun Ütopyası” dijital montaj atölyesi, Gürsel Korat’ın yürütücülüğünde “Kâğıttan Kameraya” senaryo yazım atölyesi, Ahmet Mümtaz Taylan’ın yürütücülüğünde “Oyunculuk Stüdyosu” ileri düzey oyunculuk atölyesi ve Sine-Cine yayın kurulunun yürütücülüğünde “Mazi Kalbimde Bir Yaradır” eleştiri yazım atölyesi.

Kontenjanları sınırlı olan CAVA Enstitü’nün II. Dönem Atölyeleri 23 Şubat-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek; başvurular 20 Şubat 2013 tarihinde son bulacak. Temel düzey atölyeler ön koşulsuz herkese açıkken, ileri düzey atölyelerde ise belli bir bilgi, birikim ve donanıma sahip olma gerekliliği aranmakta.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için: http://www.cermodern.org/cava-tr.html