Ayak Altında

Paylaş

ALTYAZI.NET periyodik olarak seçtiği bir kısa metraj filmi ‘Ayın Kısası’ bölümünde yayınlıyor. Eğer kısa filminiz dijital ortamda izlenebiliyorsa, altyazi@altyazi.net‘e ‘Ayın Kısası’ başlıklı bir e-posta yollayıp filminizin izlenebileceği linki bize iletebilirsiniz.

ÇETİN BASKIN

İki katlı kentimizin çarpıcı ikilemidir; / Alttakiler katarken kömüre kanlarını / Üsttekiler gülüp eğlenmektedir.” diyen Zonguldaklı şair Behçet Kalaycı’nın maden işçilerinin hal-i pürmelaline dair söyledikleriyle meşgul bir film Cem Öztüfekçi’nin yönettiği Ayak Altında. Yeraltı ve yerüstü meselesi, yeraltındaki göçüklerin yerüstündekileri ne kadar ilgilendirdiği (“insanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse diğerine sağır”) malum; lakin vardiyasını teslim ettiği arkadaşı Mustafa’nın ölümüyle sarsılan İbo, asıl göçük altında kalanın kendisi olduğunu çok iyi biliyor. İbo her allahın günü kömür çıkartmak için yerin metrelerce dibine inmiyor sadece; her şafak vakti karısı ve çocuklarıyla helalleşerek indiği madende, arkadaşı Mustafa’nın ölümünden kendini sorumlu tuttuğu için günbegün kendi vicdan azabına, kendi ölümüne de yaklaşıyor. İbo’nun dayanacak gücü kalmamış artık. Üç kuruş için ölen Mustafa’yı havsalasından atamıyor bir türlü. İnsan gibi çalışacağız diyerek sendikalı olmayı tek çare gören Ferdi’nin aksine geri çekilmiş, bitap düşmüş bir halde ölü gibi dolaşıyor evden madene, madenden eve. Bu sebepten sendikalı olmayı da elindeki üç kuruşluk işinden olacağı bahanesiyle çaresizce geri çeviriyor.

Dökülen sıvalar için duvara geçirilmiş gazete parçaları, hep aynı süratle yapılan kahvaltılar, eve dönülürken yürünen aynı duvar dipleri, bahis oynamak için söylenmiş mecburi çaylar, televizyon karşısında geçirilen sessiz akşamlar, mutsuz ev içleri, umutsuz meyhane masaları… Yeraltındaki sarsıntıları yerüstüne taşıyarak işçi sınıfına ve onların dünyalarına kulak kesilen Ayak Altında, kısa filmlerde görmeye alıştığımız, karakterlerin ve mekânların filmin evrenine yabancı, donuk ve zamandan koparılıp alınmış durması gibi tutarsızlıklardan uzak bir film. Her ayrıntısı özenle seçilmiş, mizansen öğelerini başarıyla kullanan, teknik olarak yetkin, uzun metraj özgüllüğünde bir kısa film.

Cem Öztüfekçi kimdir?
1985’te İstanbul’da doğdu. Özel Amerikan Robert Lisesi’nde ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Sinema-TV bölümünde okudu. Çok sayıda festivalde gösterilen Ayak Altında’nın ardından, Cemil Kavukçu’nun öyküsünden uyarladığı Nolya’yı 2011 yılında tamamladı.

 

Paylaş