Birgünbirgün(…)evedegelmişkimseyok

Paylaş

ALTYAZI.NET periyodik olarak seçtiği bir kısa metraj filmi ‘Ayın Kısası’ bölümünde yayınlıyor. Eğer kısa filminiz dijital ortamda izlenebiliyorsa, altyazi@altyazi.net‘e ‘Ayın Kısası’ başlıklı bir e-posta yollayıp filminizin izlenebileceği linki bize iletebilirsiniz.

DİLEK AYDIN

44. SİYAD ödüllerinde en iyi kısa film ödülünü alan Birgünbirgün(…)evede-gelmişkimseyok, ilk bakışta farklı tarzıyla dikkat çekiyor. Film, sık sık karşımıza çıkan konvansiyonel hikâye anlatma uğraşıyla meşgul kısa filmlerin aksine, seyircisine daha aktif bir rol öneriyor ve onu, yarattığı ses/imge dünyasına davet ediyor.

Berrak Çolak’ın 2010 tarihli kısa filmi, gündelik yaşamı, tüm buhranını ve iç sıkıntısını vurgulayarak resmetme derdinde. Karşınızda, yarı flu yarı net bir babaanne figürü etrafında, evde oturmanın sıkıntısı, kekli börekli misafir ağırlamalarındaki yapaylık, hiç kapanmayan televizyonun sesi, bir türlü nasıl davranacağımızı tam bilemediğimiz doğumgünlerinin ve ev hayatına dair türlü türlü başka sıkıntının harmanı var. Film bir yandan bu sıkıcı dünyayı yaşlı bir kadın ve büyümekte olan bir kız çocuğu üzerinden anlamlandırmaya çalışırken, lineer bir hikâyeye dair hiçbir ipucu vermeden, sadece belli anları hissetmemizi sağlayan ses ve görüntü kurgusuyla, hepimizin belleklerinde karşılık buluyor ve bu anlamda seyircisiyle çok daha farklı bir ilişki kurmayı başarıyor.

Berrak Çolak’ın deneysel bir yaklaşımla, ustaca film diline aktardığı bu gündelik sıkıntı hali, seyircinin zihninde yeni imgeleri çağıracak güce sahip -ki filmin bu yönüyle birçok filmin arasından sıyrıldığı söylenebilir. Bu filmiyle kanıtladığı gibi, genç kısa filmci Berrak Çolak, kısa film ve video art arasında gidip gelen ve bu iki türü eline yüzüne bulaştırmadan birleştirebilen bir isim olarak, adını “takip edilecek genç yetenekler” listesine yazdırmış oluyor.

Berrak Çolak kimdir?
1986 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-TV bölümünden mezun oldu. Halen Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam ediyor.

 

Paylaş