Buğu

Paylaş

Burak Koçak, uzunca bir kısa film olan ‘Buğu’da, ritmi düşürerek atmosferi ön plana çıkarıyor.

SÖYLEŞİ: DİLEK AYDIN

Filme bir Heraklitos alıntısıyla başlıyorsunuz: “Toprağın ölümü suyun doğmasıdır, suyun ölümü havanın, havanın ölümü ateşin doğmasıdır ya da bunların tam tersi.” Bu da filmin temasının yaşam ve ölüm döngüsü olduğu fikrini güçlendiriyor.
Evet, bu nedenle sahneleri tek plan çekmek istedik. Bunun için de jimmy jib, şaryo ve steadicam kullandık. Her hikâyenin, daha doğrusu yaratılmak istenen her atmosferin kendine özgü bir biçimi oluyor. Buğu’da belli bir olay örgüsü içinde bir hikâye anlatmak istemedim, atmosfer ve duygu daha önemliydi benim için. Bunu da seslerle ve imgelerle yapmaya çalıştık. Sahneleri tek plan çekmek istediğimiz için de uzun planlar ortaya çıktı.

Buğu’nun bir kısa film olarak süresi oldukça uzun ve kendine has bir ritmi var. Filmin süresine ve ritmine çekimden önce mi karar verdiniz yoksa kurgu masasında mı ortaya çıktı?
Bu ritimden vazgeçmemeye çalışıyorum. Bir şeye uzun süre bakınca –tabii bu bakışın estetik de olması gerekiyor– o şeyin anlamı yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Yaşadığımız hız çağında anlamın kaybolduğunu, sadece biçimin kaldığını düşünenlerdenim. Bu nedenle ritmi yavaşlatma fikri aklımda hep vardı, bir karşı duruş olması için. Sürenin ne olacağı hakkında bir fikrim yoktu ama sırf festivallere gönderebilmek için de kendime belirli bir sınır koymak istemedim. Kurguya oturup ilk planları bağlayınca uzun bir kısa film olacağını ve bu yüzden birçok festivale gönderemeyeceğimizi anlamıştık.

Filmi D-SLR kamerayla mı çektiniz? Hava şartları da oldukça zorlu görünüyor. Genel olarak nasıldı bu malzemelerle çalışmak, benzer malzemelerle çalışacak kısa filmcilere önerileriniz var mı?
Evet, D-SLR kamerayla çektik. Bu malzemelerle o hava şartlarında çalışmak zordu gerçekten. En çok zorlayan da özellikle jimmy kullandığımız sahnede, rüzgâr oldu. Bundan sonraki projelerimde bu kadar çok ekipman kullanmayı düşünmüyorum açıkçası, hem bütçe hem de setin kalabalığı çok zorluyor.

Burak Koçak Kimdir?
1987 Ilgaz doğumlu Burak Koçak, 2005 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema Bölümü’ne girdi. Fotoğraf sanatıyla ilgilendikten sonra belgesel ve kısa filmler çekmeye başladı. 2005-2006 yıllarında İLEF Kısa Film ve Belgesel Atölyesi’nde asistan öğrenci olarak çalıştı. 2011 yılında İLEF’ten mezun oldu. Halen film çalışmalarına devam etmektedir.

 

Paylaş