Dua

Paylaş

ALTYAZI.NET periyodik olarak seçtiği bir kısa metraj filmi ‘Ayın Kısası’ bölümünde yayınlıyor. Eğer kısa filminiz dijital ortamda izlenebiliyorsa, altyazi@altyazi.net‘e ‘Ayın Kısası’ başlıklı bir e-posta yollayıp filminizin izlenebileceği linki bize iletebilirsiniz.

DİLEK AYDIN

Tuna Balkan’ın, yaşlı bir mezarlık bekçisi üzerinden sessizliği ve ölümü görselleştirdiği Dua, geçtiğimiz sene her gösterildiği festivalde dikkat çekmeyi başarmış ve birçok ödül toplamış bir film. Dua’nın bir kısa film olarak başarısının, bir mezarlık bekçisinde ölüm duygusunun ve yalnızlığın bıraktığı izleri anlamlı ve tutarlı bir atmosferle anlatması olduğu söylenebilir. Bu atmosferle örülü filmin dünyasında, hayal ve gerçek birbirine karışıyor ve filmin tek oyuncusu olan mezarlık bekçisini çepeçevre sarıyor. Mezarlığın kasveti ile adamın gündelik hayatının sıradanlığı birbirini bütünleyerek, atmosferi ve bu atmosferin seyirci üzerindeki etkisini güçlendiriyor. Bu noktada, filmin tam da anlattığı dünyaya dair seyircisiyle paylaştığı kendine özgü bir dil geliştirdiği söylenebilir. Bu dilin kurulmasında, yavaş ama hissedilir kamera hareketlerinin, pürüzsüz kurgunun ve özellikle de ses tasarımının büyük rolleri var. Öyle ki, Dua, herhangi bir diyaloğa başvurmadan, sadece bu görsel-işitsel dil üzerinden, hem seyircisine dikkate değer bir öykü sunuyor, hem güçlü bir estetik etki yaratabiliyor. 48. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kısa Film ödülünü alan, Hisar Kısa Film seçkisinde 2011’in En İyi On Kısa Filmi arasına giren ve birçok festival dolaşan Dua’nın genç kısa filmciler için iyi bir örnek olduğu kesin.

Tuna Balkan kimdir?
1981 yılında Edirne’de doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde resim ve grafik tasarım eğitimi gördü. Fotoğraf, video, resim ve grafik tasarım çalışmalarıyla çeşitli sergilere katıldı. Dua, ilk kısa filmi.

Paylaş