Köprü

Paylaş

ALTYAZI.NET periyodik olarak seçtiği bir kısa metraj filmi ‘Ayın Kısası’ bölümünde yayınlıyor. Eğer kısa filminiz dijital ortamda izlenebiliyorsa, altyazi@altyazi.net‘e ‘Ayın Kısası’ başlıklı bir e-posta yollayıp filminizin izlenebileceği linki bize iletebilirsiniz.

DİLEK AYDIN

Köprü, “şehirleşme” ve soylulaştırmanın alamet-i farikası çok katlı binaların, dev sitelerin fonunda bir şantiyeye odaklanıyor. İstanbul’daki bir otoyol köprüsünü depreme karşı güçlendirme projesinde çalışan bir grup işçiyi takip ediyoruz. Köprü‘nün 11 dakikalık zaman diliminde bize gösterdiği birkaç önemli şey var. Öncelikle şehrin değişen yüzünün arka planında kalan işçilerin koşullarını, herhangi bir duygusal manipülasyona yer vermeden, seyircisine odadaki bir sinek gibi sadece mekânı gözlemlemesine izin vererek göstermesi. Bunu yaparken, kulak misafiri olduğumuz işçilerinden birinin Van’daki ailesiyle yaptığı telefon görüşmeleri ve işçilerin önceki depremlerle ilgili tecrübeleri de elbette bizi parçaları birleştirmeye teşvik ediyor. Erçiş’ten gelen deprem haberi, Batı’ya çalışmaya gelen Kürt şantiye işçilerinin koşulları üzerinden altı çizilen sınıfsal ve ekonomik uçurumun vahimliğini bütün şiddetiyle ortaya koyuyor. Sonuç olarak, Köprü, sade stili ve gözlemci kamerasıyla “şehirleşme”, yıkım ve emek sömürüsü arasındaki bağları başarılı bir şekilde görünür kılıyor. Filmin üniversiteler arası Play Unifest Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film ödülünü aldığını da hatırlatalım.

Soner Sert kimdir?
1989 yılında İzmir’de doğdu. Aslen Batman’lıdır. 2007 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü’nde öğrenim görmeye başladı. Bölümü Karınca isimli diploma filmi ile ikinci olarak bitirdi. Bu sürede birçok sinema filminde çalıştı ve Oyuncular Sendikası’nın kurulma çalışmalarında yer aldı. ‘Heberler’ adlı televizyon programında yazar olarak çalıştı. Şu an kısa film çalışmalarıyla ilgileniyor.

 

Paylaş