Hakkımızda

Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan bir grup arkadaş tarafından 2001 yılında kurulan Altyazı, herhangi bir yayın grubuna dahil olmayan, tümüyle bağımsız çabalarla çıkartılan bir sinema dergisi ve içeriğinde de bağımsızlık ilkesini takip eden bir yaklaşıma sahip.

2001’in Ekim ayından bugüne her ay düzenli olarak yayımlanan Altyazı Aylık Sinema Dergisi, film eleştirisi ve analizine önem veren bir yayın anlayışı benimsedi. “Sinema üzerine düşünen bir dergi” fikriyle yola çıkan Altyazı, bir yandan Türkiye’de vizyona giren filmlerle ilgili yorum odaklı yazılara yer verirken, diğer yandan da anaakım medyada fazla yer bulamayan kısa film, belgesel ve deneysel sinema gibi alanlara görünürlük kazandırmaya çalıştı. Altyazı, derleme ve çeviri yazılara kapılarını kapayan, tümüyle özgün içeriğe odaklanan yayın politikasıyla, yeni ve genç sinema yazarlarının düşüncelerini ortaya koyacağı açık bir platform oluşturmayı ve böylelikle ülkedeki sinema kültürüne canlılık kazandırmayı amaçladı.

2001 yılında fotoğraf sanatı dergisi Geniş Açı’nın desteğiyle yayın hayatına başlayan dergi, kısa sürede öğrencilerden akademisyenlere, sinemaseverlerden sinemacılara kadar pek çok farklı alandan kişinin yazılarıyla katkıda bulunduğu, paylaşım ve iletişimi esas alan bir yapıya sahip oldu. 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nin bünyesine dahil olan dergi, o günden bugüne bir Boğaziçi Üniversitesi yayını olarak bayilerdeki yerini alıyor ve dağıtımı ülke çapında gerçekleştiriliyor.

Genel Yayın Yönetmeni: Fırat Yücel
Yazı İşleri Müdürü (Sorumlu): Berke Göl
Editörler: Senem Aytaç, Ayça Çiftçi
Yayın Kurulu: Senem Aytaç, Abbas Bozkurt, Ayça Çiftçi, Zeynep Dadak, Övgü Gökçe, Berke Göl, Enis Köstepen, Gözde Onaran, Nadir Öperli, Ali Deniz Şensöz, Aslı Özgen Tuncer, Fırat Yücel
İdari Koordinatör: Ali Deniz Şensöz
Grafik Tasarım Uygulama: Ahmet M. Öğüt
Grafik Tasarım Konsepti: Okay Karadayılar
Ayın Kısası: Dilek Aydın, Gizem Bayıksel
Düzelti: S. Sezen Kutup
İlüstrasyon: Mehmet Uluşahin
Reklam-Pazarlama: Yetkin Nural (yetkin@altyazi.net)