İzliyorum

Hakan Bıçakcı ile İzliyorum: Öbür Adamın Bisikleti

, , No Comment

Genç kuşak yazarlarımızdan Hakan Bıçakcı, edebiyattan çok sinemadan beslendiğini her fırsatta söyler. Edebiyat üzerine bir yazar olarak konuşmanın zorluklarından bahseden Bıçakcı’ya, izleyici koltuğunun rahatlığını sunup filmler üzerine “ukalalık etmenin” keyfini beraber çıkaralım dedik ve bir akşam evinin kapısını çaldık.

Devamını oku →

nyman

Michael Nyman ile İzliyorum: Bestecinin Kontratı

, , No Comment

‘Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri’ kapsamında Türkiye’ye gelen Michael Nyman‘ı 14 Aralık’ta Mithat Alam Film Merkezi’nde ağırladık. Geleneksel İzliyorum‘larımızdan farklı olarak, Nyman’la yaptığımız “kontrat” gereği bu kez kişiye özel bir izliyorum tasarladık. Sadece Nyman’ın kendi…

Devamını oku →

tuncel-kurtiz

Urfa’da Bulutları Beklerken: Tuncel Kurtiz ile İzliyorum

, , No Comment

Tuncel Kurtiz filmlerinin Mithat Alam Film Merkezi’ndeki toplu gösteriminin ardından, usta oyuncuyla birlikte ekran karşısına oturup filmler arasında dolanarak upuzun bir muhabbete dalmıştık. Aradan dört sene geçmiş. Sinemamızın bu efsanevi ismini saygıyla anarken, sizi Kurtiz’in kendine özgü dili ve üslubuyla baş başa bırakıyoruz bir kez daha.

Devamını oku →

kafadar_web

Cemal Kafadar ile İzliyorum: Kul Sohbetleri

, , No Comment

İstanbul Film Festivali için yaptığı Asiler, Azizler, Âşıklar seçkisinden ve Metis’ten çıkan Kim var imiş biz burada yoğ iken kitabından bu yana takipçisi olduğumuz Cemal Kafadar’ın Bir+Bir’deki tefrika söyleşisini de okumaya doyamamıştık. Kendisiyle Süleymaniye’de Haliç manzaralı bir “kahvehane”ye oturup birer temaşa olarak hem şehre hem filmlere baka baka sohbet edelim istedik.

Devamını oku →

meltem_gurle_izliyorum

Meltem Gürle ile İzliyorum

, , No Comment

BirGün’deki köşe yazılarıyla her pazar dost meclislerimizin bir parçası haline gelen Meltem Gürle ile yıllardır ders verdiği Boğaziçi Üniversitesi’nde buluşup filmlerden -ve tabii edebiyattan- konuştuğumuz İzliyorum’u Mart sayımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu sohbetin Kamara ekibi tarafından çekilen videosu da huzurlarınızda!

Devamını oku →