Gülengül Altıntaş ile ‘Film Dili ve Senaryo Yazımı’ Semineri

Paylaş

bir-zamanlar-anadoludaEğitmen: Gülengül Altıntaş
Kurs Başlangıcı: 10 Ocak Pazar
Kurs Süresi: 6 hafta (haftada 3 saat, toplam 18 saat)
Saatler: Pazar günleri15:30-18:30 arası
Yer: Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi<
Kurs Ücreti: 600 TL, öğrenci ve öğretmenlere %50, BÜMED üyelerine %25 indirimli

Seminer Hakkında

Sık sık söylenir: Senaryo okunmak için değil, izlenmek için yazılan bir metindir. Bu seminerin amacı senaryo yazmak isteyenleri, görüntü ve sesle yazmanın yöntemleriyle tanıştırmak, onlara bir senarist için gerekli olan dil becerilerini kazandırmak ve senaryo yazarlığına adım atmalarını sağlamak. Atölye boyunca katılımcılar senaryo yazımının temel ilkelerini öğrenecek, izleyecekleri örnekler üzerinden senaryo okuması yaparak farklı tür ve anlatım biçimleriyle tanışacak.

Altı hafta boyunca senaryo analizleri üzerinden temel senaryo derslerinin süreceği seminerin son iki haftasında yazma sürecine odaklanılarak, yazma süreciyle ilgili teknik konular tartışılacak, yazım süreciyle ilgili yöntem önerileri yapılacak. Seminerin son haftasında arzu eden katılımcıların yazmakta oldukları bir senaryoyu seminerde sunup tartışmaya açabilecekleri bir pitching günü düzenlenecek.

Program

1. HAFTA: Üç Perdeli Yapı ve Sinemada anlatım öğeleri

Üç perdeli yapının esasları ve görsel yazım teknikleri: Sinematografi, Sanat Yönetimi, Oyunculuk, Ses/Müzik ve Kurgu’yu yazmak.

2. HAFTA: Kahramanın Sonsuz Yolculuğu

Tema, değişim ve önerme 

Film Analizi: Godfather (Coppola, 1972)

3. HAFTA: Farklı Kahramanlar, Farklı Yolculuklar

Kadın Kahramanın Yolculuğu, Anti-Kahramanlar, Trajik Kahramanlar ve Katalizör Kahramanlar

4. HAFTA: Üç Perdeli Yapıyı Bozmak

Episodik, parçalı ve anlatısal olmayan anlatılar – Sinemada üslup

Tabu (Gomes, 2012), Yedinci Kıta (The Seventh Continent, Haneke, 1989), Bir Zamanlar Anadolu’da (Ceylan, 2011)

5. HAFTA: Senaryo Dili – Senaryo Formatı – Senaryo Yazımının Aşamaları

6. HAFTA: Yazdığınız Filmleri Tartışıyoruz!

Pitching Session / Senaryo Sunumları

Gülengül Altıntaş kimdir?

İstanbul Üniversitesi Radyo TV ve Sinema Bölümü’nden mezun olduktan sonra, eğitimine UCLA Extention, Content Creation for Entertainment Media programında devam etti. Kısa film ve video çalışmaları çeşitli festivallerde gösterildi, ödüller aldı. UCLA, NYU Tisch School of Arts ve Macar Film Akademisi hocalarından senaryo dersleri aldı; Türkiye sinemasının usta yönetmenleriyle senaryo çalışmalarına katıldı. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sinema-Televizyon yüksek lisans programında eğitimini burslu olarak tamamladı. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü kadrosunda senaryo dersleri veriyor; senaryo danışmanlığı yapıyor; İstanbul Film Akademisi’nde yazarlık atölyeleri veriyor ve Bahçeşehir Üniversitesi Medya ve Sinema Araştırmaları Bölümü’nde Türkiye Sineması üzerine doktora çalışmasını sürdürüyor.

Paylaş