Kalp Atışı Dakikada 120 / 120 Battements par Minute

Paylaş

1990’ların başı… Paris’te yaşayan Nathan, AIDS karşıtı mücadele yürüten ACT-UP Paris’e katılır, burada Sean’la ve diğer aktivistlerle tanışır. Grup bir yandan devlet yetkililerini AIDS konusundaki resmî politikayı değiştirmeye zorlamak için eylemler düzenlemekte, bir yandan da eşcinsellik hakkındaki toplumsal önyargılarla mücadele etmektedir. 

İZLENMELİ Mİ? Cannes’da Pedro Almodóvar başkanlığındaki jüri tarafından Jüri Büyük Ödülü’ne layık bulunan Kalp Atışı Dakikada 120’nin yönetmenliğini, Altın Palmiyeli Sınıf’ın (Entre les Murs, 2008) senaristi Robin Campillo üstleniyor. Örgüt içi dinamikleri, teorik ve pratik tartışmaları, eylemlerde yaşananları en ince ayrıntısına kadar aktaran film, bir yandan da tek tek bireylerin duygu dünyalarına girmeyi başarıyor. Kalp Atışı Dakikada 120, yılın en etkileyici yapımlarından biri.

Yönetmen: Robin Campillo

Senaryo: Robin Campillo, Philippe Mangeot

Oyuncular: Nahuel Pérez Biscayart (Sean Dalmazo), Arnaud Valois (Nathan), Adèle Haenel (Sophie), Antoine Reinartz (Thibault), Ariel Borenstein (Jérémie), Félix Maritaud (Max)

Fransa/2017/Fransızca/140 dk./Bir Film (Başka Sinema)

Vizyon tarihi: 29 Aralık

120_bpm_c_les_films_de_pierre-france_3_cinema-page_114-memento_films_production-fd_production_photo13
Paylaş